Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.11.2008 19:45 - Македонското културно наследство во Битола претставено како бугарско!?? :))))
Автор: karavelov Категория: Технологии   
Прочетен: 13494 Коментари: 12 Гласове:
5Ето го "македонското" културно наследство, което обаче си е чисто българско!!!

image
Македонското културно наследство во Битола претставено како бугарско

"Утрински весник", број 2201, 06. 10. 2006

Во Каталогот е подметнат извадок од плочата на Јован Владислав каде што пишува „самодржец бугарски"

Како Македонец и писател не можам да се помирам со тоа од мене некој да прави Бугарин или од Битола - бугарски град, вели Панде Манојлов

БИТОЛА - Каталогот за проектот „Сигналитика" во Битола, кој неодамна беше промовиран со поддршка на француската амбасада и Министерството за култура на Република Македонија, предизвика реакции во јавноста, бидејќи македонското културно наследство се обиде да го претстави како бугарско. Писателот Панде Манојлов, член на Советот на општина Битола од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, смета дека во каталогот на насловната страница е подметнат извадок од плочата на Јован Владислав, каде што пишува „самодржец бугарски" што, според него, е голема навреда за македонскиот народ. Згора на ова, во текстот никаде не се спомнува Република Македонија. „Со старословенски букви неиздвоени како зборови на крајот од реченицата стои зборот бугарски. Ова е срам за Битола, бидејќи е подметнато кукавичино јајце, можеби тоа не е дело на пријателска Франција и најверојатно го сторил некој наш што ја правел брошурата. Како Македонец и како писател никако не можам да се помирам со тоа од мене некој да прави Бугарин или од космополитска Битола - бугарски град", вели тој.

За ова подметнување или ненамерна грешка советникот побара од општинарите како поддржувачи на проектот да ја расчистат дилемата, но градоначалникот Талевски, иако лично присуствуваше на свеченото промовирање на „Сигналитика", за кој специјално во Битола допатува и францускиот амбасадор во земјава, Доминик Бижон Баре, не ја согледал заблудата. „Првпат слушам за ова и ќе се обидам да го расчистам случајот", рече Талевски.

Координаторот на работната група за проектот во Битола почесниот конзул на Република Франција во овој град, Калиопа Кривашија-Стилиновиќ, вели дека ова е несреќен избор на букви зајмени од стара плоча што ја има во Заводот и музеј Битола. „Отпечативме 1.500 примероци и веднаш ги стопиравме, така што сите нерегуларности ќе бидат исправени", рече почесниот француски конзул. Меѓутоа, факт е дека пред да биде увиден „пропустот", каталогот „Сигналитика" на промоцијата на проектот беше поделен меѓу битолчани.

Инаку, од податоците во брошурата очигледно е дека таа е правена во тесен круг на пријатели и роднини, така што компјутерската обработка е дело на Владимир Петков, син на Радмила Петкова, експерт за средновековна Битола, која е дел од работната група, а еден од архитектите е и Валентина Кривашија, роднина на почесниот конзул Кривашија-Стилиновиќ. Во рамките на „Сигналитика" на Широк Сокак беа поставени седум табли и два јарбола со цел да им се помогне на туристите и сите оние добронамерници подобро да ги лоцираат знаменитостите во градот. Фрагментите од текстот на плочата на наследникот на македонскиот цар Самуил, Јован Владислав, отсекогаш предизвикуваат полемика во научните кругови, при што бугарската наука го прифаќа како појдовна основа за докажување на бугарскиот карактер на Македонија.Гласувай:
5
01. iseto - Mакедонците наистина започнаха да ...
20.11.2008 19:54
Mакедонците наистина започнаха да се уливат от исторически кражби!!!
цитирай
2. georgiev - Както всяко друго културно насл...
21.11.2008 19:41
Както всяко друго културно наследство във всеки град в Македония, така и културното наследство в Битоля е българско. Всъщност Македония представлява югозападната част на държавата България и всякакво културно наследство в тази географска област може да бъде само и единствено българско.
цитирай
3. viovioi - Всеки народ търси своята идентичност.
23.11.2008 14:57
Нека да не забравяме, че тази територия Македония е заселена с хора, които по една или дуга причина наричат себе си македонци, а не българи или гърци. В близката история бяхме свидетели на една Юго националистична истерия, която насаждаше антибългарски настрояния в жителите на тогавашна Югославия и съюзните република в т.ч. и Македония. Тази 40 годишна кампания на юго комунистите сега дава своите плодове. И каквито и исторически факти да сочат че Иван Владислав е бил български цар, то към настоящия момент Битоля е на територията на друга държава и претенциите им могат да бъдат смятани за резонни от подържниците и като налудначави от опонентите, в случая ние.
цитирай
4. анонимен - Точността на извора следва да се спазва
09.01.2009 23:49
На Битолската плоча цар Иван Владислав определя себе си като "българин родом" и "самодържец български", поданниците си като "българи". Само с пропагандна цел може да се говори, че Иван Влдислав и неговите предци не са българи, а македонци.
цитирай
5. анонимен - Нова книга
09.01.2009 23:54
На пазара в края на 2008 г. излезе книгата на Антон Съботинов, България при цар Самуил и неговите наследници (976 1018 г.), Т.І Извори и литература (опит за обобщение) от цели 900 стр. Книгата си струва да бъде прочетена! Има я в книжарница "Български книжици", намираща се в градинката пред "Кристал".
цитирай
6. анонимен - Роман
15.01.2009 19:11
Тази книга на Антон Съботинов е знам. За съжаление се продава само в една книжарница. Изключително е полезна и представлява много ценно историческо изследване. Интересно е, че това е само том І.
цитирай
7. анонимен - Христо
09.02.2009 15:47
Книгата на Съботинов е много добра, след като я прочета ще му пиша. Човекът даже си е оставил и-мейла в книгата. Така се прави! Само Самуил!
цитирай
8. kosara2008 - :) ЧБМ...
01.03.2009 15:10
В ОНЗИ КРАЙ, МАКЕДОНСКИЯ...МАРТЕНИЦАТА СЕ КАЗВА СЕДЕМЦВЕТНИК И ВСЕКИ ЦВЯТ СИ НОСИ СИМВОЛ...И АМУЛЕТА СТАВА ПО - СИЛЕН! ЧЕСТИТ И ЩАСТЛИВ ДА СИ!
цитирай
9. krasi1 - СТИГА МАКЕДОНСКИ ЛЪЖИ ЗА ИСТОРИЯТА
18.04.2009 05:34
http://www.youtube.com/watch?v=43CyFgkxHzY&feature=related

Др. Божидаръ Димитров; автора на “Десетте лъжи на македонизма”.
цитирай
10. анонимен - Стига приказки, дела, дела...
05.08.2009 13:33
Знаем за несправедливите уговорки на Великите сили, които искат да унищожат една от най-древната държава- България, Великата България, разкъсана умишлено, знаем че Македония е югозападната част на България.Но какво правят наш'те политици- обладани от треска за богатство и лукс, измайсториха чудовищни измами и безконечни кражби, измамиха народа който ги избра, нищо друго не ги инерисува освен пари, и пак пари.Договора с Румънците за 90 год. ползване изтече- няма ли да си я поискаме обратно.Виж какво направиха китайците с Хонг Конг.Зап. покрайнини са дадени на Босна-Херц кралство, което отдавна не съществува и Сърбия се облажи усулсекиджийската тах.Няма кой да разрови измамните Конгреси, парчеладисли Балканите.А Македония?Вместо да я присъединим навремето като се разпадна Югославия 1990, БГ ПРИЗНА автономноста и, сега защо ревем?
Всички се пъчат с компетентност по Македония, дела никакви.
цитирай
11. анонимен - Стига приказки, дела...
05.08.2009 13:35
Става въпрос за Добруджа, дадена на Румъния за 90 г.
цитирай
12. controlwemaptech - Книгата на Съботинов е много добра!
25.08.2018 21:59
Книгата на Съботинов е много добра!

https://facebookharesvaniq/
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: karavelov
Категория: История
Прочетен: 2963476
Постинги: 133
Коментари: 1995
Гласове: 10578
Календар
«  Март, 2020  
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031